Moje joga putovanje je započelo sa Hatha jogom. Imperativ mi je bilo telo uz obavezno praktikovanje pripadajućih tehnika disanja, meditacije i relaksacije. Pre par godina, baš u trenutku kada sam počela da osećam potrebu da detaljnije istražujem suptilnu prirodu svoga bića, ušla je Kundalini joga po učenju jogi Badžana u moj život i značajno obogatila moju dotadašnju kako ličnu joga praksu, tako i moje časove joge. Hatha jogu, kod koje je ispravnost položaja impertativ, doživljavam kao neophodnu bazu za bavljenje bilo kojom drugom vrstom joge a svaka druga zajedno sa njom daje čarobnu celinu.
Dugogodišnje interesovanje i najzad temeljan upliv u učenja tradicionalne kineske medicine u 2020. godini, kada započinjem obuku Kineziologije – metoda Touch for Health, je obogatilo moju praksu u celini. Poznavanje energetskih tokova u telu, poznatih pod nazivom merdijani, svakako je uticalo na temeljniji pristup u radu. Svaki položaj tela sada ima dublji smisao. Usui Reiki obuka i praktikovanje istog, kao i izučavanje i praktikovanje energetskih metoda po Tadeusu Stareku, takođe imaju značajan uticaj na moje razumevanje suptilnog dela ljudske prirode.
Zahvaljujući tome što sam temeljnije ušla ne samo u praksu nego i u učenje obe vrste joge i velikog broja energetskih metoda, danas imam kompletnu sliku izuzetno kompleksne ljudske prirode a fizičko i energetsko telo posmatram kao neodvojivu celinu.
Na časovima Hatha joge akcenat je na položajima koji utiču na ispravljanje usled modernog stila života zadobijenih deformiteta tela, naročito u karličnom i lumbalnom delu kičme i kukovima. Jaki i fleksibilni mišići trupa omogućavaju pravilno držanje tela i zdravu kičmu. Zdrava kičma je imperativ, jer predstavlja ne samo fizički već i energetski stub tela. Duž kičme se nalaze energetski centri, takozvane čakre, koji imaju pripadajuće endokrine žlezde i nervne čvorove. Svaki od ovih energetskih centara je odgovoran za odredjeni deo tela, za njegovo funkcionisanje kako na telesnom tako i na energetskom nivou. To govori o značaju održavanja kičme u dobrom stanju. Negativne emocije koje iz bilo kog razloga ne mogu biti otpuštene utiču na stanje kičme. Prilikom vežbanja poklanja se posebna pažnja ispravnosti položaja i poravnanju, jer je to preduslov za sigurno i efikasno vežbanje kao i za nesmetani protok energije kroz telo.
Svesna sam činjenica da se ljudi nalaze u neprestanoj akciji i napetosti, a nauštrb mira i opuštenosti, tako da su tehnike opuštanja nezaobilazni deo časa. Aktivno stanje, za koje je zadužen simpatički nervni sistem – sastavljen od najmanje osam osnovnih sistema, biva neproporcionalno angažovan u poređenju sa parasimpatičkim nervnim sistemom, koji je zadužen za opuštanje – sastoji se od tri glavna sistema. Ovaj disbalans u korist simpatičkog nervnog sistema vodi ka psihosomatskim oboljenjima kao što su gastritis, ulcerozni colitis, čir na želucu i crevima, dijabetes, hipertenzija, migrena, astma…
Naučno je dokazana povezanost između emocionalnog stanja i fizičkog zdravlja. Čin opuštanje nije rezultat pukog umirivanja aktivnog dela nervnog sistema već je potrebno aktivirati deo nervnog sistema koji je nadležan za opuštanje, parasimpatički nervni sistem. U tu svrhu, pored vežbi svesnosti, disanja i joga nidre, koje predstavljaju redovne tehnike opuštanja, u časove su uključene i tehnike restorativne joge. Restorativna joga regeneriše nervni sistem. Tom prilikom se zauzimaju odredjeni pasivni položaji koji stimulišu opuštanje. Zauzeti položaji utiču na opuštaju mišićne napetosti, krvni pritisak i srčani puls se snižavaju, hormoni stresa se smanjuju, disanje se usporava. Telo biva prožeto osećajem dubokog mira i opuštenosti.
Čas počinje kratkim opuštanjem odnosno vežbama svesnosti da bi se misli utišale i izvršile psihičke pripreme za predstojeće vežbanje.
Posle vežbi zagrevanja, vežbaju se i uče različiti joga položaji – asane. Nekada je to čas terapeutske joge, nekada je naglasak na fleksibilnosti tela, a nekada na jačanju fizičke snage tela. Svakako neizostavan deo je i istezanje fascija. Fokus na disanje i svesnost tela prati ceo čas. U skladu sa temom časa, isti može biti obogaćen i vežbama iz Kundalini joge kao i raznim drugim učenjima iz oblasti joge a i šire. Časovi prate dominantan energetski merdijan za taj deo godine kao i čakru koja je u tom periodu posebno aktivna.
Da bi se iskoristile sve dobrobiti fizičkih vežbi i na najbolji način upotrebila novostvorena energija, na kraju časa se poklanja vreme dubokom opuštanju koje je poznato kao Joga Nidra ili jogički san. Dokazano je da pola sata joga nidre zamenjuje 4 sata običnog sna. Prilikom ove tehnike orijentišemo se ka unutrašnjosti bića, ka mestu gde se nalazi neiscrpni izvor sreće, zadovljstva, sigurnosti i duševnog mira. Joga Nidra pomaže da se osveste i uklone duboko ukorenjeni strahovi i napetosti.
Nisu neophodna ranija iskustva sa jogom.
Posle uvodne mantre, putem koje se povezujemo sa beskrajnim potencijalom kundalini energije i zaštitne mantre, slede vežbe zagrevanja. Nakon toga se radi izabrana krija koja se sastoji od propisanog seta jogičkih položaja/asana. Nakon serije fizičkih vežbi sledi relaksacija a nakon nje meditacija, čime se i završava čas. Čas kundalni joge je dinamički spoj fizičkih vežbi – krija, vežbi disanja – pranayama, mantri, mudri, meditacije – dhiyana i relaksacije i sve to praćeno adekvatnom muzikom. Oslobađa se velika količina energije i aktivno se radi kako na fizičkom tako i na suptilnom delu bića. Još dugo posle časa oseća se snaga stvorene energije. Svakako će je osetiti i vaše okruženje.
Nisu neophodna ranija iskustva sa jogom.